DEM Partili eşbaşkanlar toplandı: Belediye hizmetleri engelleniyor

Diyarbakır’da yapılan belediye eşbaşkanları toplantısı öncesi konuşan DEM Parti Eş Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Rüştü Tiryaki, hükümetin “tasarruf tedbirleri” kararlarıyla belediyelerin hizmet yapmasını engellediğini söyledi.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) belediye eşbaşkanları Amed’de toplandı. Amed Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Kültür ve Kongre Merkezi’ndeki toplantı öncesi partinin Demokratik Yerel Yönetimler Kurulundan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Rüştü Tiryaki açıklamalarda bulundu.

‘KAYYIMLAR HALKIN GELECEĞİNİ ÇALDI’

M.A’da yer alan habere göre; 31 Mart yerel seçimlerinde ortaya çıkan tabloya değinen Tiryaki, halkın kayyım siyasetini kabul etmediğini vurguladı. Tiryaki, “Belediyelerimizi devraldığımızda halkın sadece iradesinin değil, bugünün ve geleceğinin, sahip olunan kaynaklarının çalındığını gördük. Bir, iki, üç yıl değil 10 yıl boyunca tüm gelirleri verse dahi borçlarını kapatamayacak belediyelerimiz var. Belediyelerimiz adeta talan edilmiş durumda. Sahip oldukları gayrimenkullerin neredeyse tamamı satılmış durumda. Sırf belediyelerimiz iş yapamasın diye, belediye ve halkımızı karşı karşıya getirmek için seçimden kısa bir süre önce yüzlerce, binlerce kişinin işe alındığını gördük. Belediyelerimizin sahip olduğu çok az sayıda olan aracın başka kurumlara peşkeş çekildiğini, belediye personelimizin başka kurumlarda görevlendirildiğini ancak maaşların belediye kaynaklarından ödendiğini gördük. Belediyenin az sayıda olan aracının bilinçli bir şekilde bakımlarının yapılmadığını, yaptırılmadığını, hurdaya çevrildiğini gördük. Kayyımcı zihniyet kelimenin tam anlamıyla belediyeleri talan etmiş. Yalnız bugünü değil, geleceğini de çalmıştır” diye konuştu.

‘SORUNLARIMIZI ÇÖZERİZ, İKTİDAR KÖSTEK OLMASIN’

Vali ve kaymakamların belediyeleri talan ettiğini söyleyen Tiryaki, tüm tahribatlara rağmen kazandıkları kentlerde sorunları çözeceklerini vurguladı. Tiryaki, “Emin olun, her sorununuzu çözebiliriz. Yeter ki siyasi iktidar köstek olmasın. Biliyorum, Hazine ve Maliye Bakanı, birkaç milyar dolar çekmek, kredi bulmak, sıcak para için ülke ülke dolaşıyor. Ülkeye kaynak getirmeye çalışıyor. Bu siyasi iktidar engel olmazsa metro ve raylı sistemlerden şehirlerimizin altyapısının yenilenmesine, temiz su sorunun çözülmesinden planlı kentler kurulmasına, yerinde dönüşüme kadar her ilimizin, ilçemizin, beldemizin sorunlarını çözebiliriz. Belediye eşbaşkanlarımız harıl harıl çalışıyor. Yurtiç-yurtdışında görüşmeler yapıyor. Uzun vadeli krediler ve hibeler bulmaya çalışıyor. Bütün arkadaşlarımızın en önemli gündemlerinden bir tanesi budur. Şehirlerimizin, ilçelerimizin, beldelerimizin sorunlarını biliyoruz. Her sorunumuzu çözebiliriz. Her belediyemiz için kaynak bulabiliriz. Yeter ki siyasi iktidar engel olmasın, projelerimizi hayata geçirmeye çalışmamıza engel olmasın. Yaptığımız başvurulara, bulacağımız kaynaklara kefil olsun” diye konuştu.

TASARRUF TEDBİRLERİ

Tasarruf tedbirlerine değinen Tiryaki, şunları söyledi: “Elbette kamuda tasarrufu destekliyoruz. Sorun şu ki; tasarruf tedbirleri kararları yerel yönetimlerin mevcut durumları göz önünde bulundurulmadan hazırlanmış kararlardır. Eğer bu kararlar hayata geçirilirse -iki aylık süre içerisinde somut olarak gördük- belediyelerin hiçbirine hiçbir iş yaptırılmayacak. Kamu kurumları 3 yıl süreyle hizmet binası satın alamayacak, kiralayamayacak, hizmet binası yapamayacak, bunun için arsa bile satın alamayacak. Tasarruf tedbirleri adı altında yapılan açıklamalardan bir tanesi buydu. Bu karar gerekçe gösterilerek, belediyelerimizin yapmak istediği hiçbir inşaata izin verilmiyor. Projelerimizi hazırlıyoruz, bakanlığa gönderiyoruz, tasarruf tedbirleri gerekçe gösterilerek, bu hizmetleri yapması engelleniyor. 3 yıl süreyle her ne şekilde olursa olsun bu tasarruf tedbirleri kararı uyarınca, hiçbir araç satın alınamayacak. Bu araçlar içerisinde o kadar genel tabirler kullanılmış ki; belediyelerin acil gereksinimi olan araçlarda satın alınamayacak. Hizmet alım yoluyla alınan taşıtlar, sözleşme sonunda izin alınmadan yeniden kiralanamayacak diyor. Emin olun biz araçların kiralanmasını doğru bulmuyoruz. Belediyenin her aracının belediyeye ait olmasını istiyoruz. Belediyeler öyle hale getirildi ki herhangi bir araç kiralamadan hizmet üretemeyecek hale getirildi.”

“Belediye bürokratları sadece eve gidip, gelirken belediyenin araçlarını kullanacak. Bunda sorun yok. Biz makam araçlarının sevdalısı olan bir parti değiliz” diyen Tiryaki, “Yerel yönetimlerde görev alan hiçbir arkadaşımızda böyle bir talep de bulunmuyor. Mesele makam aracı değil. Makam aracı konusunda üzerimize düşen her şeyi yaparız. Sadece iki aylık süreçte kayyım dönemiyle kıyaslanmayacak kadar yakıt giderleri azalmış durumda. Gazete-dergi alınmayacak, kültürel sanatsal faaliyetlere kısıtlama getirilecek. Oysa halkımızın nefes almaya ihtiyacı var. Tasarruf tedbirleri adı altında kültürel-sanatsal faaliyetlerin engellenmesini doğru bulmuyoruz.”

BAKANLIKLARLA GÖRÜŞÜLECEK

Tiryaki, tasarruf tedbirleri adı altında belediyenin hizmet yapmasını engelleyen kararlara dair bakanlıklarla ilerleyen süreçlerde görüşmeler yapacaklarını ve sorunları çözmeye çalışacaklarının bilgisini paylaştı.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir